*** STERILOVANÉ ŘEDKVIČKY ***
Nálev : 2 , 3 , 5 , 6 , 7 , 8 - nedáváme již sůl,pokud máme nálev z vody,kde jsme předvařov.ředkvičky-viz.níže !
1, z ředkviček opatrně odřízneme nať a kořínky, dobře omyjeme a vsypeme je do vařící osolené (10g na 1 l ) vody, povaříme do poloměkka.
2, po scezení je nasypeme do sklenic
3, připravíme si nálev z vody – viz výše ! ,doplníme potřebné množství vodou
4, horkým nálevem zalijeme ředkvičky a
sterilujeme :
500 ml. - 20 min - 85 st.C
*** Ředkvičky naložené jako okurky ***
Máme-li nadúrodu ředkviček, můžeme je zkusit zavařit jako okurky. Naložíme a zavaříme je do sladkokyselého nálevu. Malé necháme celé, velké půlíme.
Neloupeme!
Sterilujeme při 80°C asi 30 minut.
Do sklenic však nedáváme zeleninu ani kopr. Jsou výborné Obohatí zeleninovou oblohu i v zimě.
*** Sterilovaná ředkev ve sladkokyselém nálevu ***
Dobře očištěné bulvy neloupané nebo předem oloupané rozkrájíme na malé hranolky nebo nahrubo rozstrouháme. Řezy z tužší dužinou předváříme - blanšírujeme ve vroucí mírně osolené vodě 1 až 2 minuty a vychladíme studenou vodou. Vodu z blanšírování můžeme použít k přípravě nálevu. Řezy nebo krouhanku naplníme do sklenic, proložíme asi :
1/2 lžičkou hořčičného semínka, 3 zrnky nového koření a 3 zrnky pepře na každou sklenici objemu 0,7 litru a zalejeme nálevem.. Nálev připravíme rozpuštěním 1/4 litru 8% octa, 30 g soli a 80 g cukru v 1 litru vody.
Ředkev ve sklenicích 0,7 litru sterilujeme při teplotě vodní lázně 85 až 90ĘC po dobu 20 minut
a rychle vychladíme studenou vodou
přiváděnou, nejlépe sprchou, na povrch hladiny horké vodní lázně.
*** Sirup z ředkve ***
Očištěné, ale neoloupané bulvy nastrouháme nebo rozdrtíme a krouhanku nebo drť zasyrova vylisujeme. Můžeme použít i kuchyňského mlýnku, který rozkrájené ředkve současně rozemele a vylisuje. Šťávu ponecháme několik hodin ustát a čirou šťávu pomocí hadičky stáhneme z kalů. Ve stáhnuté šťávě za studena rozpustíme 1,6 kg cukru a 6 g kyseliny citrónové na 1 litr šťávy.
Sirup naplníme do lahví, zazátkujeme vypařenými korkovými zátkami nebo korunkami a uskladníme na temném a chladném místě.
Sirup můžeme také vyrábět teplou cestou. Krouhanku nebo drť zalijeme menším množstvím vody, mírně vaříme asi 15 minut a za tepla vylisujeme. Šťávu necháme ustát. Čirou šťávu stáhnutou z kalů zahřejeme na 60 až 70ĘC a při této teplotě v ní rozpustíme stejné množství cukru a kyseliny citrónové jako při výrobě zastudena. Mírně zchladlý sirup naplníme do lahví.
*** Sirup z černé ředkve (léčivý) ***
Z dobře omyté bulvy černé ředkve (průměr 10-15 cm) odkrojíme asi 0,5-1 cm silný plátek, plochy posypeme cukrem a přiložíme na sebe, bulvu položíme do mísy a odložíme v chladnu.
Již během hodiny se začne vylučovat šťáva, která s cukrem tvoří bezbarvý sirup s příjemnou kořenitou chutí.
Dětem dáváme 3x denně 1 polévkovou lžíci sirupu.
Abychom dostali další množství, nakrojíme následující vrstvu. Stačí opakovat ráno a večer a získáme dostatečné množství tekutiny pro 2 děti na celý den.
Pro dospělé nastrouháme jako salát. Ředkev můžeme uskladnit na zimu do písku.
jít na " seznam receptů , nebo na " celkový obsah " ?
Nebo na Deníček Vašich záznamů ?