*** DÝNĚ NA ZPŮSOB OKURKŮ ***
Nálev : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8
Octa ovšem dávám (místo 2,5 dc) 3,5 dcl
Cukru také trochu více.
1, Dýni zbavíme slupky a měkké dužniny s jádry ( jádra usušíme , dužninu můžeme nechat na výrobu zeleninové hořčice) , a nakrájíme na kostky, pásky apod.jak sami chceme.
Při zpracovávání dáváme zatím nakrájenou dýni do nádoby se studenou vodou,kde jsme rozmíchali asi 50 – 100 gr. Kyseliny citrónové. Nemusíme se alespoň bát,že se nám dýně bude kazit i v případě,že nám bude zpracovávání trvat déle.
2, Já dýni vůbec nepředvařuji a jsem s tím spokojený,zde záleží na každém,jak se rozhodne.
Dávám nakrájenou dýni (scezenou z kyseliny citr.) přímo do sklenic a zavařuji. Ani nenechávám luhovat do druhého dne.A myslím,že to na chuti nic nepokazilo.
Pokud chceme a je to dobré,můžeme do sklenice na dno dát kousek feferonky,dýně je pak příjemně pikantní až pálivá,-záleží na typu feferony a samozřejmě množství. Osobně doporučuji.
3
, sterilujeme :350 ml - 20 min. - 85 st.C
500 ml - 25 min. - 85 st.C
1 l - 30 min. - 90 st.C
*** ZELENINOVÁ HOŘČICE Z DÝNĚ ***
*** Hned na začátku uvedu,proč hořčici dělat zrovna z dýně,když například z čerstvých paprik,rajčat apod. by byla přímo znamenitá.
Koření aj. :
Zde vlastně při výrobě záleží jen a jen na naší chuti, či chuti toho ,komu chceme udělat radost. Uvedu proto možnosti,ale jak říkám, věci ,které do hořčice hodláme dát můžeme různě zkoušet a měnit .
Odhad na 4 kg dýně :
Dýně , 1 kg cibule ,0,5kg cukru , 3 dcl oleje (můžeme použít i sádlo), 900 g (velkou v “kyblíčku”)plnotučné hořčice , 7bobkových listů ,2-3sladké papriky mleté , 1 pepř mletý , 1-2 feferonky (nejlépe “kozí rohy”)dále rozhodně je dobré dát např.1-2 kg paprik,ale není to v nouzi nutné.
Dýni okrájíme kůru a nařežeme ji na pohodlné kousky. Pokud chceme “maso” dýně zpracovat jinak, můžeme na hořčici použít i střed,ovšem vybereme jádra pryč.
Dýni – dužninu či střed-po troškách mírně rozmixujeme a v míse posolíme, aby pustila šťávu.
Zatím nakrájíme na drobno cibuli (řekl bych,že zde je množství libovolné,lépe více) a část dáme na olej zasmažit ,stačí do skelnata.Odstavíme a rozmícháme v tom ještě sladkou mlet.papriku.
Z osolené dýně odlijeme puštěnou šťávu a dáme vařit.Přidáme bobkový list, ze pět kuliček nového koření, mletý pepř. Asi po půl hodině přidáme plnotučnou hořčici , zasmaž.cibulku s mlet.paprikou a zbytek syrové nadrobno nakrájené cibule,cukr, sůl jen v tom případě,že je surovina málo slaná (nutno pamatovat na počáteční osolení dýně),můžeme přidat ocet, kečup,papriky na drobno nakrájené apod.
Po mírném zhoustnutí a doladění chuti (musí se jevit vždy silnější,než pův.chceme,protože jednak sterilací zeslábne a po zchládnutí taktéž a byla by mdlá!) odstavíme a plíme do sklenic asi 3 cm od hrdla, aby nám při sterilaci “neutekla”.
Sterilujeme :
celkem asi 30-40 min.prvních 20 min. - 100st.C , zbytek necháme zvolna při vypnutém vařiči klesnout teplotu na 90-80 st.C.
Takových hořčic si v podstatě můžeme vyrobit daleko více druhů,zde záleží na naší fantazii a chuti,neboť co chutná jednomu,to nemusí “šmakovat” druhému.
Pro příklad uvedu nějaké druhy,co jsem zkoušel.
*** KEČUP Z DÝNĚ ***
dýně ,cibule, jablka , papriky ,sladká mletá.paprika , cukr ,kyselina citronová (příp.ocet,ale zde je lepší,když octová chuť je slabší) sůl , rajský protlak nebo kvalitní kečup , bobk.list , hřebíček , nové koření , skořice, šťáva z citronu .
*** HOŘČICE PAPRIKOVÁ ***
*** DÝŇOVÝ SALÁT ***
Nálev : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8
Octa ovšem dávám (místo 2,5 dc) 3,5 dcl
Cukru také trochu více.
Dále je postup stejný,jako u sterilované dýně.
*** DÝŇOVÝ SALÁT ZELNÝ ***
Nálev : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8
Octa ovšem dávám (místo 2,5 dc) 3,5 dcl
Cukru také trochu více.
*** DÝŇOVÝ SALÁT PIKANTNÍ ***
Nálev : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8
Octa ovšem dávám (místo 2,5 dc) 3,5 dcl
Cukru také trochu více.
Na pásky dýně, cibule , na dno kus fefronky .
*** DÝNĚ JAKO KOMPOT ***
Nálev : na 1 l vody 2 kg cukru, šťáva z 1-2 citronů , hřebíček , skořice nebo ananasová tresť (příp.vanilková pod.).
Dýni omyjeme,po délce rozpůlíme,zbavíme semen a měkké dužniny a nakrájíme na řezy,které teprve oloupeme.
Z řezů nakrájíme kostky o hraně asi 2 cm a naskládáme je do porcelánové mísy,nebo umělohmotného kbelíku (čistého-určeného na potraviny !) zalijeme roztokem vody smíchanou s kyselinou citrónovou (klidně na 5 l vody 50-70gr.). V tomto roztoku necháme dýni stát min.12 hodin. Potom dýni scedíme,necháme okapat a máme dvě možnosti :
Buď dát dýni do sklovita předvařit
Nebo dýni nepředvařovat a dát ji přímo do sklenic (to dělám já,ale kdo má rád úplně měkkou,zvolí postup – viz.výše.
Na dno sklenic dáme 2-3 hřebíčky a malý úlomek skořice,
nebo několik kapek tresti,
nebo ze dvě kolečka citronu
Ve sklenicích dýni zalijeme cukerným roztokem.
Sterilujeme :
500-720 ml - 30 min. - 90st.C
*** Tykvový kompot ***
Tykev rozkrojíme na několik částí, oloupeme a odstraníme semena a řídkou houbovitou část dužiny. Pevnou dužinu rozkrájíme na kostičky o hraně asi 2 cm.
Kostičky ponoříme do vody s octem v poměru 1 díl pitné vody, 3/4 dílu 8% octa.
V tomto roztoku ponecháme kostičky přes noc, nejméně však 12 hodin. Po této době vodu s octem slijeme a kostičky tykve povaříme 5 až 10 minut v mírně vroucím cukerném roztoku, který si připravíme v poměru
1 litr vody, 2 kg cukru a 5 g kyseliny citrónové.
Ovařené kostičky mají být mírně změklé, sklovitě prosvítavé a nikoliv přespříliš měkké nebo dokonce rozvařené. Po ovaření vyjmeme kostičky z roztoku děrovanou naběračkou a necháme je na vzduchu vychladnout.
Na dno konzervových sklenic vložíme vždy 4 až 5 celých hřebíčků a 2 zlomky skořicové kůry dlouhé asi 3 až 4 centimetry.
Kostičky narovnáme do sklenic a zalijeme vychladlým roztokem, ve kterém jsme je předvářeli. Uzavřené 0,5 lt. sklenice s kompotem
sterilujeme ve vodní lázni při teplotě 85ĘC po dobu 20 minut.
*** Dýňový kompot ***
1 kg dýně, 1/2 litru octa,
1/2 litru vody,
800 g cukru,
1 citrón,
2 hřebíčky, kousíček celé skořice.
Zralou dýni opláchneme, rozkrojíme, měkkou dužinu se semeny odstraníme. Vroubkovaným nožem nakrájíme na menší kousky nebo kostky. V hluboké míse ji zalijeme roztokem vody s octem.
Druhý den ocet slijeme, dýni prosypeme cukrem a necháme ještě do druhého dne. Roztok povaříme, přidáme kousek citrónové kůry, skořici a dýni. Vaříme zvolna tak dlouho, až dýně zesklovatí.
Odcedíme ji do sklenic. Roztok pak ještě chvíli svařujeme, až je sirupovitý, nalijeme do sklenic, které povážeme celofánem.
*** Nakládání turka ***
V 1 litru vody, 1/2 litru ananasové šťávy (sirupu) a 50 dkg cukru povaříme turka na měkko. Do každé sklenice dáme 1 kolečko citrónu, 1 polévkovou lžíci ananasové šťávy, 2-4 hřebíčky, úlomek skořice, zalijeme nálevem ve kterém jsme turka povařili.
*** Dýňový kompot ***
3 kg dýně nakrájené na kostičky,
1,5 litru vody,
1 ananasový sirup (0,7 litru),
2 lžičky kyseliny citrónové
40 dkg cukru
Povaříme do sklovita. Dýni scedíme, dáme do skleniček a do každé přidáváme 2-4 hřebíčky, kousek skořice a kolečko citrónu.
Zalejeme nálevem scezeným z dýně, sklenice uzavřeme
a sterilujeme. (Pozn.: - po nalití nálevu scezeného z dýně jej zbylo 1 litr, příště nutno snížit množství vody a případně i sirupu.)
*** Dýňový kompot ***
2 kg okrájené dýně nebo cukety,
1 litr vody,
600 g krystalového cukru,
3 hřebíčky,
2 lžíce kyseliny citrónové,
hrst pomerančové a citrónové kůry.
Dýni nakrájíme na kostičky, promícháme s vodou a všemi přísadami a necháme 24 hodin uležet. Potom vyndáme hřebíček, skořici a kůru.
Její část hodně drobně nakrájíme, vrátíme zpátky a vaříme do zesklovatění dýně. Horký kompot plníme do sklenic, zavíčkujeme a necháme chladnout dnem vzhůru.
Pokud použijeme do hotového kompotu ananasovou příchuť, nepřidáváme do nálevu citrónovou a pomerančovou kůru.
*** Marmeláda z dýně ***
1 kg uvařené kaše z dýně,
1/3 litru vody,
500 g pískového cukru,
kůra z půlky citrónu,
2 celé hřebíčky.
Oloupanou dýni nakrájíme na kousky a uvaříme ve vodě na kaši. Vychladlou dýni prolisujeme, přidáme cukr, citrónovou kůru a hřebíček a znovu vaříme do husta. Do vychladlejší marmelády vmícháme citrónovou šťávu.
Naplníme zavařovací sklenice, uzavřeme
a sterilujeme 20 minut při 80°C.
*** Marmeláda z dýně ***
Na 1 kg turka nalijeme 3/4 litru vody a 1/4 litru octa a necháme vařit do zhoustnutí. Potom teprve přidáme 1/2 kg cukru, kousek vanilky a citrónu a vaříme opět do zhoustnutí.
*** Povidla z dýně ***
1 dýně, 1 malá konzerva ananasu,
1 dl citronové šťávy,
1 kg cukru (krystal),
2 lžíce želatiny.
Dýni očistíme a nastrouháme. Vložíme do hrnce, přidáme nadrobno rozkrájený ananas včetně nálevu. Vlijeme citronovou šťávu a pomalu vaříme, dokud nastrouhaná dýně nezmění svoji konzistenci. Nasypeme cukr a za stálého míchání vaříme, dokud se zcela nerozpustí a povidla nezhoustnou.
Na želatinu nalijeme 1/2 dl studené vody a velmi pomalu zahříváme; dokud se nerozpustí, mícháme. Poté vlijeme do povidel a důkladně promícháme. Několik minut necháme povařit.
Horké vlijeme do sklenic a vložíme na 24 hodin do suché páry.
*** Džus z dýně ***
3 kg dýně,
1 kg cukru,
1 lžíce kyseliny citrónové,
2,5 litru vody,
2 citróny.
To vše nakrájíme, promícháme a necháme 24 hodin uležet. Potom uvaříme a rozmixujeme, přidáme 10 litrů převařené vody, 1 ovocit citrónový (lze nahradit cukrem), šťávu ze 3 citrónů.
Vše převaříme a dáme do lahví. (- dobrý, stačí 8 litrů vody)
*** Dýně kandovaná ***
2 kg dýně nakrájíme na větší kousky,
zalijeme 8 dl vody s 1 lžící kyseliny citrónové, necháme 12 hodin odležet, scedíme.
Na 1,5 dl vody dáme 1 kg cukru a dýni vaříme, až zesklovatí. Vypneme a necháme v roztoku 24 hodin. Druhý den mírně povaříme a necháme zase odležet. Tak to uděláme ještě dvakrát. Pak dýni scedíme, necháme sušit, nejlépe na radiátoru ústředního topení, a když je napůl usušená, obalíme ji v pískovém cukru a proces sušení dokončíme.
Dýni můžeme připravit s nejrůznější příchutí. Místo vody můžeme dát pomerančový nebo ananasový džus nebo do vody přidat oblíbenou tresť či citrón, hřebíček atd., fantazii se zkrátka meze nekladou. Je s tím hodně práce, ale chuť těchto našich vlastních výrobků nám ji bohatě vynahradí.
*** Proslazená tykev ***
Nejlépe s odrůdou Veltruská obrovská. Dužinu nakrájíme na krychličky o hraně asi 2 cm, necháme je vařit 15 minut v cukerném roztoku připraveném z 0,5 kg krystalového cukru, 0,12 litru octa a 0,25 litru vody na 1 kg rozkrájené tykve.
Povařenou tykev necháme ležet přes noc v cukerném roztoku a druhý den ji v témže roztoku znovu povaříme asi 10 minut. To opakujeme celkem 5 dnů.
Poslední den vyjmeme tykev z roztoku, necháme ji důkladně okapat a obalíme jemným krystalovým cukrem. Tykev potom rozložíme na plech pokrytý pergamenovým papírem a necháme na vzduchu usušit.
Proslazenou tykev používáme do různých moučníků. Ze zbylého roztoku a tykve uděláme marmeládu.
*** Hořčice z dýně ***
2 kg dýně nakrájené na kostičky,
4 dl octa,
1/2 lt. oleje,
1 palička česneku,
1 lžička pepře,
1 lžička chilli,
10 dkg cukru,
2 dkg soli,
1 malá plnotučná hořčice,
5 dkg hořčičného semínka.
Vše smícháme a 1 hodimu vaříme do změknutí, potom rozmixujeme a dochutíme kořením podle vlastního gusta (kari, staročeské koření). Nakonec sterilujeme 20 minut při 80°C.
*** Omáčka z dýně ***
2 kg dýně pokrájené na kostičky,
2 zelené papriky,
1-2 cibule,
1 hlavička česneku,
1-2 feferonky,
4 lžičky soli,
trochu černého mletého pepře,
2,5 dl oleje,
10 dkg cukru.
Vše dáme do hrnce a dohromady vaříme. Necháme vychladnout a přidáme 1/2 kelímku (1 dl) hořčice a 1 dl octa. Potom rozmixujeme, vlijeme do skleniček a
sterilujeme asi 15-20 minut při teplotě 80°C.
Je to výborná tatarská omáčka. (Ověřeno 18.10.1996 - místo cukru dáno 10 tabletek ).
*** Čatní z dýně ***
2 kg dýně nakrájené na kostičky,
2 feferonky,
4 lžičky soli,
1/3 lžičky pepře,
1 a 1/2 paličky většího česneku oloupaného a nakrájeného,
2 červené papriky nakrájené na čtverečky,
3 rajčata nakrájená na menší kousky,
2 velké cibule nakrájené na kostičky,
1/2 lžíce sádla.
Vše svaříme dohusta. Přidáme 1 dl plnotučné hořčice, 1 dl octa, přichutíme případně chilli a přidáme dle chuti až 10 tabletek sacharinu (10 dkg cukru).
(Pozn: 22.10.1996 10 tbl. sacharinu bylo moc sladké a muselo se dokyselit octem a dochutit hořčicí, pepřem a chilli). Rozmixujeme nebo rozemeleme na masovém strojku. Ještě chvíli povaříme a plníme do malých skleniček, ve kterých
sterilujeme 15-20 minut při 80°C.
*** Dýně po čínsku ***
Střední dýně, 5 - 6 velkých cibulí, 1 středně velký česnek, 1
lžička mletého zázvoru,
1 lžička mleté pálivé papriky,
sůl,
2 malé konzervy rajského protlaku,
sójová omáčka.
Dýni oloupeme, omyjeme a odstraníme jádřinec. Dužinu nakrájíme na kostičky. Na sádle osmažíme drobně nakrájenou cibuli, přidáme dýni, koření, osolíme, přidáme sójovou omáčku a zvolna dusíme asi 30 minut. Nakonec přidáme rajčatový protlak a ještě povaříme.
Horkou směsí naplníme nahřáté skleničky, uzavřeme víčky a obrátíme dnem vzhůru. Uložíme v chladnu a temnu.
Směs se používá k masům s dušenou rýží a jako teplé možno použít při přípravě toastů.
*** Tykvové řezy v octě ***
Velkou tykev oloupeme a nakrájíme na řezy, které navrstvíme, každou vrstvu posypeme solí a necháme den uležet.
Pak svaříme ne příliš ostrý ocet s 10-15 cibulkami, necháme v něm několikráte přejíti varem kusy tykve a vybereme je. Vychladlé naskládáme do kamenného hrnce a vrstevnatě proložíme nakrájeným koprem, křenem, několika bobkovými listy, pepřem a hřebíčky. Potom nalijeme na tykev studený ocet a hned ovážeme. Po 8 dnech ocet slijeme, znovu za stálého sbírání pěny povaříme a vychladlý opět nalijeme na tykev. Na povrch dáme pláténko, posypeme hořčičnými zrnky, načež hrnec zavážeme a uschováme v chladnu.
jít na " seznam receptů , nebo na " celkový obsah " ?
Nebo na Deníček Vašich záznamů ?