*** ČESNEK V SOLI ***
Na 1 kg česneku asi 300 g soli
Paličky česneku rozdělíme,jednotlivé stroužky oloupáme a umeleme.
Promícháme se solí a natlačíme do sklenic a zavíčkujeme. Česnek často v soli mění barvu,což však není na újmu chuti ani kvalitě.. Obvykle tak konzervujeme česnek,který vysychá,nebo začíná růst.
*** ČESNEK V SOLNÉM NÁLEVU ***
Na 1 l vody 250 g soli
Paličky česneku rozebereme, jednotlivé stroužky oloupáme a zalijeme studeným solným nálevem. Zavíčkujeme a uložíme v chladu.
*** Česneková pasta ***
1/2 kg oloupaného česneku,
120 až 150 g soli,
200 g 100% tuku (ztužený pokrmový tuk Iva).
Česnek umeleme na masovém strojku, promísíme se solí a ponecháme hodinu stát v porcelánové misce. Pak vmísíme směs do předem rozpuštěného, prohřátého tuku, ve kterém ji pak při mírném teple podusíme. Odstavíme jakmile dřeň počne pěnit. Při promíchávání necháme směs vychladnout a pak ji naplníme do malých sklenic a uzavřeme víčky, kovová víčka nasazujeme, až když úplně vychladne.
Takto konzervovaný česnek nám vydrží velice dlouho.
*** Česnek v soli a tuku ***
Na 500 g česneku 100 g soli a 200 g ztuženého tuku, ztuženého tuku se sádlem nebo sádla. Oloupaný česnek prolisujeme nebo umeleme a promícháme se solí.
V kastrole rozehřejeme tuk, přidáme česnek a mícháme. Když směs začne pěnit (vařit se nesmí!), vezmeme ji z ohně a za občasného zamíchání necháme částečně prochladnout. Ještě teplou směsí plníme malé suché skleničky, uzavíráme a ukládáme v chladnu a temnu. Při použití dbáme, abychom pokrm nepřesolili.
*** Česneková pasta neslaná ***
Stroužky zbavíme slupek a v přiměřeném množství vložíme do mixeru spolu se zelenými nebo raději červenými nepálivými paprikami (kapie).
Váhový poměr mezi paprikami a česnekem volíme přibližně 1 : 1. Mixujeme tak dlouho, až obdržíme základní řídkou pastu. Při použití červených paprik dostáváme sytě červený, dosti řídký rosol.
Tuto pastu konzervujeme malou přísadou "Harisy" v množství asi 5 cm výtlačku z tuby na 1/4 kg česnekové pasty.
Plníme do sklenic, které uchováváme v chladnu. Tato základní česneková pasta je typicky česnekově ostrá a má i typické aroma.
Harisa je ostrá zeleninová pochoutka s výraznou chutí pálivých paprik a je chemicky konzervována.
Její chuť v hotové pastě při dodržení zde uvedeného množství zcela zaniká. Ostrou chuť základní hotové pasty můžeme dále zjemnit a pastu biologicky vylepšit vmícháním hladké sójové mouky ve váhovém poměru 1 díl sójové mouky na 3 díly pasty. Pasta se sójovou moukou je méně ostrá a v polévkách ji snášejí v přiměřeném množství i děti.
Pastu lze použít prakticky do všech polévek, kromě hovězí, kde bychom narušili typickou vůni hovězí polévky. Dále ji lze použít k ochucení topinek i ke zlepšování omáček. Při uchovávání v chladnu a chladu je úplně stálá a nekazí se. Přidáváme ji jako poslední přísadu do hotových jídel, nejlépe individuálně.
*** Česnek konzervovaný solí ***
Česnek prolisujeme speciálním lisem na česnek,
neboť pomletím na mlýnku na maso by získal nepěkné šedé zbarvení.
Umletý smícháme se solí (na 1 kg česneku 250 g soli) a upěchujeme do čistých a suchých skleniček, které uzavřeme kovovým víčkem.
Uschováváme na temném a chladném místě.
*** Česnek v soli ***
Česnek oloupáme a prolisujeme nebo umeleme. Dřeň se šťávou promícháme se solí (na 1 kg česneku asi 200 g soli), natlačíme do malých skleniček a navrch ještě posypeme tenkou vrstvou soli.
Uzavřeme a uložíme ve tmě a chladu.
*** Česnek v solném nálevu ***
Na 1 litr vody 250 g soli.
Česnek oloupáme, stroužky srovnáme do malých skleniček se šroubovým uzávěrem a zalijeme studeným solným nálevem, aby byly všechny dobře potopené.
Používáme stejným způsobem jako čerstvý česnek.
*** Česnek ve sladkokyselém nálevu ***
Pěkné velké stroužky česneku oloupáme, srovnáme do malých skleniček, zalijeme sladkokyselým nálevem, uzavřeme a
sterilujeme
15-20 minut při 80°C. Podáváme jako přílohu k masu, zdobíme jím
studené mísy, chlebíčky apod.
*** Česnek v oleji ***
Oloupané stroužky česneku srovnáme do čistých suchých skleniček a zalijeme dobrým stolním olejem, aby byly zcela potopené .
Uzavřeme je pod víčka s červenou těsnící hmotou a
sterilujeme
20 minut při 85°C.
Používáme jako česnek čerstvý. Ochucený olej spotřebujeme do salátů, pod maso a zeleninu.
*** Česnek zmrazený ***
Jednotlivé stroužky česneku oloupeme a bez jakýchkoli přísad je naplníme do zavařovacích skleniček, které potom volně uzavřeme víčkem (víčko se závitem).
Umístíme do mrazničky a jednotlivé stroužky můžeme používat postupně, tak jak je budeme právě
potřebovat.
* Uložení ČESNEKU na zimu *
Paní Menšíková má oblíbený způsob, jak zachovat česnek v co nejlepším stavu přes zimu.
Česnek - ukládání na zimu se osvědčilo tak, že se česnek oloupe, nejlépe při namočení do vlažné vody, usuší a dá se do igelitových sáčků, asi jednu hrst do sáčku a uloží do mrazáku. Kdykoliv lze vyndat jakékoliv množství stroužků, česneku se nic nestane, když se sází na podzim , také venku v mrazu přezimuje.
*** Česnekový sirup (léčivý) ***
Léčivé sirupy se ředí jako ovocné 1:5 až 1:8, je vhodné je dělat za studena.
100 g česnekových stroužků po 4 dny vyluhujeme ve 150 ml 8% octa, pak ocet odlisujeme a stroužky znovu další 4 dny vyluhujeme ve 100 ml octa.
Odlisované obě tekutiny spojíme, přefiltrujeme, přidáme 400 g cukru a mícháním rozpustíme. Poté doplníme octem na celkový objem 500 ml.
Česnek obsahuje glykosidní silice a protibakteriálně účinný alicin. Snižuje krevní tlak a snižuje hladinu krevních cukrů, má silně desinfekční účinek, účinky na střevní bakterie a proti střevním parasitům. Nepříjemně pachové chuťové vlastnosti se dají snížit podáním sirupu například v mléce.
jít na " seznam receptů , nebo na " celkový obsah " ?
Nebo na Deníček Vašich záznamů ?