*** ČERVENÁ ŘEPA STERILOVANÁ ***

Nálev : Koření :

0,8 l vody (8 dcl) křen (libovolné množství)

0,04 kg cukru (4 dkg) fenykl

0,03 kg soli (3 dkg) dále se někdy používá kmín,anýz,ale zde

0,25 l octa ( 2,5 dcl) záleží na vlastní chuti.

Ke sterilování jsou vhodné řepy na řezu sytě červené bez bílých proužků. Menší bulvy mívají jemnější dužninu. Řepu můžeme zavářet nejen po sklizni,ale při nedostatku času i později během skladování.

Čerstvě sklizená řepa je však dříve uvařená.

  1. bulvy nejprve předmáčíme ve vodě a opereme.
  2. Oprané bulvy 10-20 min.(dle velikosti a jakosti) předvaříme,aby se slupka dala sloupnout a aby se prohřály až ke středu.
  3. Bulvy oloupeme a nakrájíme na plátky,pásky,apod. – silné 1 cm. Řezy můžeme krájet ozdobným např.vroubkovaným nožem.
  4. Plátky rovnáme řeznou stranou ke sklu, při ukládání do sklenic vždy v několika vrstvách přidáváme na plátky nakrájený křen a fenykl (příp.jiné).
  5. Řepu zalijeme nálevem,nejlépe horkým
  6. Sterilujeme :

350 ml - 25 min. – 90 st.C

500 ml - 30 min. - 90 st.C

1 l - 30 min. - 90 st.C

 

 

 

*** Řepný sirup ***

Z 10 kg cukrovky uvaříme 1-1,25 litru sirupu.

Cukrovku dobře omyjeme a oškrábeme.  Potom ji nakrájíme na plátky, vložíme do hrnce,  zalijeme vodou  a uvaříme do  měkka. Vodu podle potřeby  doléváme.

Když  je řepa  uvařená, vodu  ocedíme a zbylou řepu  po částech  vymačkáme v  čistém plátýnku.  Vymačkanou šťávu přidáme ke scezené vodě a pomalu sváříme do zhoustnutí.   Nesmíme ji však připálit. Hotový sirup  slijeme a povážeme.

Uskladněný sirup nevyžaduje  žádnou zvláštní  pozornost, protože  se nekazí.

Řepný sirup používáme k přípravě perníku,  jako pomazánku na chléb nebo tenké placky z vařených brambor apod.

 

 

*** Řepný sirup ( 1940) ***

Dobře  očištěnou řepu  rozstrouháme a  pomocí plachetky vymačkáme šťávu. Tuto ohřejeme  asi na 90ĘC, smícháme ji  s vápenným mlékem - rozpuštěné  vápno ve  vodě (3  litry na  1 litr  šťávy) a  směs vpravíme do vyšší nádoby nebo  při větším množství do sudu, kolmo stojícího (bez  hořejšího dna). Tekutinu  tu ponecháme 3  hodiny, aby  se  kal  usadil. 

Čirou  tekutinu  nad  kaly opatrně gumovou hadičkou stáhneme. Potom svaříme na 1/5 celého obsahu, při tom na 40  litrů sirupu  se přidáme  1/2 kg  dobře vypáleného,  na hrubo roztlučeného  dřevěného uhlí,   s nímž  šťávu 2  hodiny vaříme  za stálého  míchání. 

Šťávu  se   odstavíme  a  zatím  rozšleháme   7 vaječných  bílků  (na  40  litrů  sirupu),  dobře  je  rozmícháme v zchladlé  šťávě  a  znovu  zahřejeme  tekutinu  do  varu. Šťávu procedíme a svaříme         na husto. 

Je-li sirup určen jako přídavek do marmelád, nemusíme  odstraňovat ze šťávy  řepnou příchuť, jelikož je zakrývána přítomností ovocných kyselin.

 

 

*** Nakládání červené řepy do cukru ***

Červenou  řepu vaříme  v čisté  vodě jen  20 minut,  pak oloupeme a ještě vaříme ve  vodě s cukrem     (na 6  - 8 řep dáme 2  kg cukru, kousek  vanilky, kůru  a zcezenou  šťávu ze  4 citrónů).

Uvařenou nakrájíme, uložíme do sklenic a zalijeme hustěji svařeným cukrem.

 

*** Nakládání červené řepy do octa ***

Po uvaření červenou řepu  nakrájíme a zalijeme převařeným vinným, slabě  osoleným octem,  k němuž  přidáme dle  chuti trochu anýzu, kmínu, pepře, křenu.

Nebo:  Zalijeme nesvařeným  octem s  hřebíčkem, zázvorem,  květem atd.

 

*** Sterilovaná řepa salátová ***

Bulvy řepy nejprve zbavíme olistění,  až na malá lístková srdéčka a kartáčem  ve  vodě  důkladně  očistíme.  Před  praním a máčením nesmíme  hlavu bulev  nebo kořeny  odřezávat. Listy  odkrucujeme.

 Jsou-li  bulvy příliš  zahliněné, nebo  jinak znečištěné,  tak je před praním ponecháme v teplé  vodě několik hodin odmáčet. Oprané bulvy i s kořeny a listovými  srdéčky při mírném varu vody vaříme  až rovnoměrně změknou. Potom  je okamžitě vychladíme ponořením do studené  vody.  Z  částečně  vychlazených  bulev nožem odstraníme vrchní  a  spodní  část  a  slupku  rukou  lehce  stáhneme.

Takto  upravené  bulvy  rozkrájíme  vroubkovaným  nožem  buď  na ozdobné hranolky, krychličky nebo kolečka. Pokud jsou bulvy v průměru jen 3 až  4  cm  veliké,  což  je   u  odrůd  zvláště  k  tomu  účelu vyšlechtěných, sterilujeme je celé.

Řezy nebo celé bulvičky řepy  salátové naplníme  do sklenic, proložíme  kolečky křenu a  menším množstvím,  asi  1/4  až  1/2  lžičky  na  1  sklenici 0,7 litru, feniklu, anýzu  a kmínu. Potom řepu  zalijeme nálevem připraveným rozpuštěním 0,3 litru 8%  octa, 80 g cukru a 20 g  soli v 1 litru  vody.    

Ve sklenicích 0,7 litru  sterilujeme při teplotě vodní lázně

                                                85°C po  dobu 20 až  25 minut a  při obsahu sklenic  0,5 litru

                                                                                po dobu 15 až 20 minut.

 

 

*** Červená řepa s křenem ***

Na nálev: 3 litry vody,     0,5 litru octa,     15 dkg cukru,     5 dkg soli,     lžička anýzu,

                         1 a 1/2 lžičky fenyklu       a     15 dkg strouhaného křenu.

Omytou řepu uvaříme doměkka  a po vychladnutí oloupeme. Nakrájíme ji  na  nudličky  nebo  na  kostky  nebo  nastrouháme  na  hrubém struhadle  a promíchám  s  nastrouhaným  křenem. Směs  vložíme           do skleniček, zalijeme horkým nálevem a

                                 sterilujeme asi 15 minut při / teplotě 85°C.

 

 

*** Červená řepa s křenem  ***

Do  měkka uvařenou  řepu (vaříme  s anýzem  a fenyklem)  oloupeme a rozkrájíme na  nudličky nebo kolečka. Křen  nastrouháme s řepou v poměru 3  díly řepy a 1  díl křenu. Podle chuti  přidáme cukr , sůl a ocet. Vše promícháme a sterilujeme 20 minut při 85°C.

 

 

*** Naložená červená řepa ***

Asi 6 kg červené řepy opereme,  vložíme do hrnce a hodinu vaříme.   Potom slejeme vodu, řepu oloupeme  a nahrubo nastrouháme.

Současně svaříme 2  litry vody,     hrst soli,      0,5 litru octa      a       lžíci cukru.

 Vzniklý roztok nalejeme na horkou řepu a až vše vychladne přidáme podle chuti  nastrouhaný křen. Důkladně promícháme  a naplníme do litrových sklenic, 

                            které sterilujeme 20 minut  při teplotě lázně / 85°C.

 

 

*** Červená řepa sterilovaná ***

Na 1 litr vody 1/3 litru 8% octa,      30 g soli   a   podle chuti asi     50 g cukru, dále   křen,   kmín, fenykl      a      anýz.

K zaváření  jsou  vhodné  řepy  na  řezu  sytě červené bez bílých proužků. Menší bulvy mívají  jemnější dužinu. Řepu můžeme zavářet nejen ihned po  sklizni, ale při nedostatku času  i později během skladování.  Čerstvě sklizená  řepa je  však dříve  uvařená.

Řepu dobře  omyjeme  kartáčem  a  zbavíme  listů,  kořínky  ponecháme, protože  na řezu  by se           při vaření  vyluhovalo červené  barvivo.

Čistou řepu uvaříme ve vodě nebo v páře, nebo ji upečeme v troubě tak, aby  i prostřední vrstvy byly  měkké. Uvařenou řepu oloupeme a vroubkovaným nožem  nakrájíme na plátky asi  5 mm. Velké plátky ještě  půlíme, aby  se nám  lépe rovnaly  do sklenic. Při rovnání řepy do sklenic ji vždy  po třech až čtyřech vrstvách prosypáváme nepatrným   množstvím  očištěného   strouhaného  křenu,   kmínem, fenyklem   a  anýzem.  

Zaléváme  teplým   sladkokyselým  nálevem

                                                a sterilujeme 30 minut při 90°C.

 

*** Nálev na červenou řepu ***

0,75 litru vody, 3 dkg soli, 4 ks sacharinů, 0,25 litru 8% octa.

 

 

 

jít na " seznam receptů , nebo na " celkový obsah " ?

Nebo na Deníček Vašich záznamů ?