*** STERILOVANÝ KŘEN ***

Nálev : 2 dcl vody

0,5 dcl octa

80 g cukru

10 g soli

1, Křen očistíme a nastrouháme na jemném struhadle (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!tuto činnost skutečně nezávidím a rýma asi prchne min.na měsíc od Vás- nebo ji naopak možná z podráždění nosní sliznice a poté nervů.Kdo by věděl,jak těmto pocitům při strouhání křenu předejít,dejte mi prosím vědět!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

2, v nádobě,kde křen máme jej zalijeme vařícím nálevem

3, ihned plníme do skleniček a uzavřeme je.

4, Sterilujeme :

                                        25 min. – 90 st.C

 

*** Křenová pasta (jako náhrada Krenexu) ***

Zcela čerstvý, naprosto svěží,  nezavadlý a pálivý křen očistíme, rozkrájíme a  rozemeleme na vhodném  kuchyňském strojku. Na  1 kg jemně rozemletého  křenu přidáme 18  - 20 g  soli, 2 cl  octa, 10 - 15 g cukru  a 1 až 2 cl vody  (podle konzistence pasty). Můžeme přidat i  lžičku stolního oleje. 

Vše dokonale promísíme,  event. znovu  přemeleme.   Cukr  přidáváme  do   rozemletého  křenu  buď        s ostatními přísadami nebo jej předem rozpustíme v malém množství vody  a  přidáme  do  křenové  hmoty. 

Konzistence výrobku má být pastovitá,  bílošedé  barvy,  s  vůní  po  křenu  a  řízné  chuti s příjemnou  kyselostí. Pro  zjemnění chuti  můžeme přidat jablka  v poměru  ke  křenu  1  :  4.  Pastu  plníme              do malých skleniček, uzavřeme a

           pasterujeme  ve vodní lázni při teplotě        85 až 90°C / po  dobu 15 až 20 minut.

 

*** Strouhaný křen  ***

Dobře  očištěný a  na kousky  nakrájený křen  vložíme do  mixéru.

Zalijeme  ještě převařenou  vodou a  rozmixujeme na  jemnou kaši.

Přelijeme  přes  hustý  cedník  a  vyklopíme  do  mísy.  Když  je rozmixováno celé množství, ochutíme: solí, cukrem, octem.

Dáme do suchých   sklenic,  zavíčkujeme   a  uložíme   v  chladnu.  Takto  připravený křen můžeme přidávat do uvařené a na jemno nastrouhané červené řepy.

Je to výborná pochoutka k masu i k uzenině.

 

*** Strouhaný křen ***

Nastrouhaný  křen   mačkáme  do  skleniček   od  tatarské  omáčky  a postupně  zakapáváme  octem.  Po  naplnění  ještě několik kapek  přidáme a propícháme špejlí.

Uchováváme v chladničce.

 

***  Křen zmrazený ***

Samotný  v  chladničce  vysychá  a  proto  jej uchováváme třeba takto :

1.  Křen  očistíme,  oškrábeme,  najemno  nastrouháme (uf,viz výše)  a okamžitě smícháme s  citrónovou šťávou, která  uchovává obsah vitamínu  C.

 Rozdělíme  na  menší  porce,  zabalíme  do  alobalu  a uložíme do mrazničky.  Chceme-li  mít  porce  docela  malé  a navíc úhledné, předmrazíme je  ve formičce na kostky  ledu. Jakmile křen ztuhne, vyklopíme  a  každou  zvlášť  zabalenou  v  alobalu zmrazíme.

Při  vaření tyto kostky vkládáme přímo do horké omáčky.

NEBO ---------

2.  Křen  očistíme,  oškrábeme,  najemno  nastrouháme  a smícháme s nahrubo nastrouhaným  jablkem a citrónovou  šťávou, zabalíme do  alobalu  a  zmrazíme. 

Při  vaření  tento  zmrazený  křen vyjmeme z mrazničky, necháme  roztát v pokojové teplotě.  Podáváme jej ke  studenému či teplému masu nebo k uzeninám.

NEBO ---------

 

3. Křen očistíme, oškrábeme,  najemno nastrouháme, ihned smícháme s citrónovou šťávou  a zlehka vmícháme do  ušlehané smetany. Tuto směs naplníme  do kelímků z  umělé hmoty a  uložíme do mrazničky.

 Při  vaření  tento  křen  necháme  v  kelímku roztát při pokojové teplotě a pak jej ihned podáváme        k vařené nebo dušené rybě apod.

NEBO ---------

 

4. Křen očistíme, oškrábeme,  pokrájíme na několik kusů, pokapeme citrónovou távou  a zabalený do alobalu  uložíme v mrazničce.

Při vaření můžeme  kousky zmrazeného křenu  vcelku ještě v  zmrazeném stavu nastrouhat a ihned jej přimíchat do omáčky.

 

jít na " seznam receptů , nebo na " celkový obsah " ?

Nebo na Deníček Vašich záznamů ?